Hořčík v těhotenství - proč je důležitý?

Lidské tělo potřebuje mnoho životně důležitých živin pro udržení celkového zdraví a dobré kondice. Hořčík je jedním ze základních vitamínů nezbytných pro udržení zdraví a je zodpovědný za více aspektů našeho zdraví. V těhotenství je zásadní zařadit do každodenní stravy mnoho základních živin a hořčík je jednou z nich. 

 

Co je to hořčík?

Hořčík je čtvrtým nejrozšířenějším minerálem v celém těle a je součástí více než 300 enzymových systémů. Hořčík hraje důležitou roli v mnoha věcech, například v činnosti mozku, zdraví srdce, a dokonce i ve výkonnosti při cvičení. 

Je také součástí kostí, ve skutečnosti je 60 % hořčíku uloženo v kostech. V těhotenství se celkové potřeby těla zvyšují. Spolu s mnoha dalšími základními živinami se zvyšuje i potřeba hořčíku v těle. 

Proč je hořčík důležitý pro matku a dítě během těhotenství

Ženský organismus potřebuje dostatek hořčíku, aby se dokázal vyrovnat se všemi změnami a dalšími nároky spojenými s těhotenstvím a také aby uspokojil potřeby plodu - mnohem více než dříve. Studie také ukazují, že metabolismus hořčíku funguje během těhotenství jinak. Těhotné matky například vylučují více hořčíku než obvykle, takže je obtížnější pokrýt jejich potřebu hořčíku.

 

magnesium pro energii a spanek

 Nejkvalitnější hořčík v unikátním spojení s dalšími vitamíny a minerály vyvinula firma Herbalus.

Jak se projevuje nedostatek hořčíku v těhotenství?

Vyvážená strava bohatá na hořčík (např. zelená zelenina, celozrnné výrobky, ořechy, luštěniny, minerální vody bohaté na hořčík) může týmu matky a dítěte zajistit cílený přísun hořčíku. Někdy však zdravá strava sama o sobě nestačí. Průzkumy výživy opakovaně a jasně ukázaly, že těhotné ženy často nemají ve stravě dostatek hořčíku.

Příznaky, jako jsou křeče v nohou, bolesti v pánvi, únava, nervozita, zácpa, bušení srdce, vysoký krevní tlak a/nebo únava a vyčerpání mohou ukazovat na nedostatek hořčíku. 

Nedostatečný přísun tohoto minerálu může také zhoršovat ranní nevolnosti a podporovat těhotenskou cukrovku a preeklampsii. Ta je závažným stavem, který může ohrozit život matky i dítěte. Kromě toho může závažný nedostatek hořčíku způsobit křeče dělohy a dokonce předčasný porod, který může v nejhorším případě vést k předčasnému porodu. 

Výhody hořčíku

Hořčík pomáhá při uvolňování svalů, reguluje tělesnou teplotu, udržuje zdravou hladinu cukru v krvi a pomáhá budovat silné zuby a kosti. Reguluje také hladinu cholesterolu a srdeční tep. Kromě toho může zajistit klidnější spánek a pomáhat při stabilizaci nálady.

Zejména v souvislosti s těhotenstvím se mohou vyskytnout křeče, zácpa a další drobné zdravotní potíže. Nejedná se však o dlouhodobé problémy.

Bylo prokázáno, že hořčík snižuje bolesti,svalové a křeče. Zácpa a zažívací problémy se mohou objevit v důsledku přeplnění střev z růstu dítěte uvnitř těla. Hořčík může léčit příležitostnou zácpu a zajistit snadnější a častější vyprazdňování. 

Pokud jde o prevenci těhotenských komplikací, omezený a časný výzkum prokázal, že hořčík pozitivně ovlivňuje výsledky těhotenství. Některé výsledky zahrnují snížení pravděpodobnosti hypertenze, srdečních onemocnění, preeklampsie, placentární dysfunkce, předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti spojené s porodem.

 

suhyeon-choi-NIZeg731LxM-unsplash (1)

 

Jak může hořčík bojovat proti preeklampsii

Přibližně u 3-5 % těhotných žen se v průběhu těhotenství objeví preeklampsie (známá také jako "otrava těhotenstvím"), onemocnění, které se projevuje zvýšeným krevním tlakem a proteinurií (= bílkovina v moči).

Nedávné studie ukázaly, že při výskytu preeklampsie u těhotných žen hrají roli také zásoby hořčíku. Nejenže tento minerál reguluje bezproblémovou souhru mezi napětím a uvolněním svalů, ale má také antihypertenzní účinek v případě vysokého krevního tlaku. 

Aktuální metaanalýza nyní potvrzuje, že hořčík má preventivní účinek, pokud jde o preeklampsii. Zejména u žen se zvýšeným rizikem preeklampsie (preeklampsie v předchozím těhotenství, vícečetné těhotenství, vysoký krevní tlak, diabetes mellitus, obezita) tak může mít hořčík ochranný účinek.

Bezpečnost užívání hořčíku v těhotenství

Užívání hořčíku v těhotenství je bezpečné. Tento minerál je důležitý nejen pro mnoho procesů ve vašem těle, ale také pro vyvíjející se tělo vašeho dítěte.

Podle randomizované kontrolní studie, která zkoumala tři skupiny 60 žen, bylo zjištěno, že existuje několik způsobů, jak může hořčík potenciálně zlepšit zdraví vaše i vašeho dítěte. Denní doporučená dávka hořčíku se liší v závislosti na věku. Před doplňováním se vždy nejprve poraďte se svým lékařem.

Měly by ženy užívat hořčík před a během těhotenství jako preventivní opatření?

Odborníci se v současné době stále rozcházejí v názoru na to, zda by ženy měly užívat hořčík před a během těhotenství jako preventivní opatření, nebo jen podle potřeby. Výživové studie, které opakovaně informují o nedostatku hořčíku u těhotných žen a také o riziku preeklampsie ve spojení s nedostatkem hořčíku, však naznačují přínos preventivní suplementace.  Nastávající maminka se však vždy může poradit se svým gynekologem nebo porodní asistentkou.

Jak předcházet nedostatku hořčíku v těhotenství

Pro zajištění dostatečného přísunu hořčíku pro matku i dítě během těhotenství by měla být na denním pořádku vyvážená strava bohatá na hořčík. Dobrým zdrojem hořčíku jsou celozrnné výrobky, nezpracovaná rýže, luštěniny a ořechy. Kromě toho tento minerál obsahují některé minerální vody a zelenina (zejména zelená), banány, pomeranče a bobulovité ovoce. Na hořčík jsou však bohaté nejen rostlinné potraviny, ale také živočišné produkty, jako je maso a ryby.

Někdy samotná zdravá výživa nestačí k pokrytí potřeby hořčíku. Výživové studie opakovaně ukazují, že ne všechny těhotné ženy mají dostatečný přísun hořčíku. Z tohoto důvodu se těhotným ženám - po konzultaci s jejich gynekologem - někdy důrazně doporučuje zvážit preventivní doplňování hořčíkového přípravku.

Předávkování hořčíkem 

Vysoké dávky hořčíku z potravy jsou bezpečné, protože ledviny přebytečné množství vyloučí močí. Totéž nelze říci o perorálních doplňcích hořčíku. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv doporučuje, aby příjem doplňků stravy nepřekračoval více než 350 mg.

Nadměrné množství hořčíku z doplňků stravy může vést k toxicitě v krvi. Mezi běžné nežádoucí účinky příliš velkého množství hořčíku patří nevolnost, zvracení, průjem, křeče a žaludeční nevolnost. 

 

Magnesium pro spanek A

 

Jak poznat, že dostáváte příliš mnoho hořčíku?

Příjem nadměrného množství hořčíku z potravin obecně není důvodem k obavám. Je však možné ho získat příliš mnoho ve formě doplňků stravy. Pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků, může to znamenat, že přijímáte příliš mnoho hořčíku, nebo to může být známka jiných potenciálních problémů a měli byste se poradit s lékařem. Těmito příznaky jsou nevolnost, průjem, svalová slabost a únava. 

Závěr

Budoucí matky mají tu superschopnost, že v nich roste nový člověk. Aby se však uzlíček radosti správně vyvíjel, je důležité, aby byl zajištěn dostatečný přísun hořčíku, protože nejen že pomáhá snižovat problémy související s těhotenstvím, ale může také snížit riziko výskytu preeklampsie. Vzhledem k tomu, že výživové studie opakovaně ukazují, že mnoho těhotných žen má nedostatek hořčíku, je logické, že se ženám i za jiných okolností doporučuje užívat hořčíkový doplněk.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34775542/

Autor: Tereza Hoffmannová